تبلیغات

شروع می کنیم به امید اینکه بتوانیم ادامه دهیم - قدم به قدم با وهابیت (7)
هرچه از دستمان بر می آید انجام می دهیم

قدم به قدم با وهابیت (7)

دوشنبه 28 آذر 1390 10:23 ق.ظ

نویسنده : نسل سوم
ارسال شده در: بررسی فرقه های ضاله ،

على (ع) بزرگ منادى و عامل وحدت

على(ع) پس از رحلت پیامبر گرامى(ص)با وجود این که خلافت و امامت را حق مسلم خویش مى دانست و معتقد بود که ربایندگان خلافت، ظلم نا بخشودنى در حق او کرده اند (1)، ولى همین که احساس نمود که زمینه براى احقاق حق خویش فراهم نیست و قیام او جز تفرقه میان امت اسلامى حاصل دیگرى ندارد: اگر ترس تفرقه میان مردم نبود...

على (ع) بزرگ منادى و عامل وحدت

على(ع) پس از رحلت پیامبر گرامى(ص)با وجود این که خلافت و امامت را حق مسلم خویش مى دانست و معتقد بود که ربایندگان خلافت، ظلم نا بخشودنى در حق او کرده اند (1)، ولى همین که احساس نمود که زمینه براى احقاق حق خویش فراهم نیست و قیام او جز تفرقه میان امت اسلامى حاصل دیگرى ندارد: اگر ترس تفرقه میان مردم نبود با هیئت حاکمه غیر طور دیگر برخورد مى کردم. (2)

روى همین جهت وقتى با دشوارترین ظلم ها مواجه گردید، سخت ترین مصیبت ها را تحمل نمود: صبر پیشه کردم در حالى که خار در چشم و استخوان در گلویم بود و مى نگریستم که چگونه حق و میراث مرا به غارت مى برند(3)

ولى حاضر نشد وحدت و انسجام جامعه اسلامى پاشیده شود.

على (ع) با این که در باره خلیفه اول و دوم معتقد بود دروغگو، فریبکار و خائن هستند، طبق صریح کتاب صحیح مسلم عمر خطاب به على (ع) و عباس مى گوید:

پس از رحلت رسول گرامى(ص)ابوبکر گفت: من خلیفه پیامبرم ولى نظر شما دونفر این بود که وى دروغگو، گنهکار، فریبکار و خائن هست و همچنین پس از فوت ابوبکر من گفتم: خلیفه پیامبر و ابوبکر هستم، شما نیز مرا دروغگو، گنهکار، فریبکار و خائن دانستید.(4)

ونکته جالب اینجاست که این قضیه در اواخر خلافت عمر صورت گرفته و هنگامى که عمر به على(ع)و عباس مى گوید: شما ابوبکر را دروغگو، گنهکار، فریبکار و خائن مى دانستید و آن دو این نظریه را انکار نمى کنند و این عدم انکار، نشانگر استمرار و اصرار بر این نظریه است.

ولى با تمام این حال، این نظریه باعث نشد که بدون داشتن نیروى کافى در برابر آنها بایستد و موجب ضعف و تباهى امت اسلامى شود بلکه در هر موردى که تشخیص مى داد که رهنمودهاى او به صلاح اسلام و جامعه اسلامى است از هر گونه مساعدت مضایقه نمى کرد.

آرى! چون على (ع) بر این باور بود «الخلاف یهدم الرأی»(5) انسان در محیط آرام مى تواند نظریه درست ارائه دهد ولى در جو آکنده از برخورد و اختلاف ، دچار انحراف و کج فکرى مى شود.

ومعتقد بود که «ما اختلف دعوتان إلاّ کانت إحداهما ضلالة»(6)، اگر دو نظریه در برابر هم گرفت، قطعاً یکى از آن دو باطل است، یعنى همواره حق در برابر باطل است حق و باطل هر گز با هم جمع نمی شوند.

و روى همین بود وقتى یکى از یهودیان، بخاطر اختلاف مسلمانان در مسأله امامت در صدد مقام طعنه و عیب جویى به حضرت گفت:

قبل از آنکه پیامبرتان را به خاک بسپارید درباره او اختلاف کردید!!

حضرت پاسخ داد: ما در باره خود رسول گرامى اختلافى نداشتیم بلکه اختلاف ما پیرامون سخنان آن حضرت بود، اما شما یهودیان هنوز پایتان از آب دریا خشک نشده بود که به حضرت موسى گفتید: همانند خداى بت پرستان براى ما خدایى قرار ده، آنگاه حضرت موسى گفت: شما چه ملت نادان و جاهلى هستید.(7)

و فریاد على (ع) است که در فضاى تاریخ طنین افکنده: ملازم جامعه اسلامى باشید، چون دست خدا همواره با جماعت است، و از تفرقه به پرهیزید، زیرا گروه اندک، طعمه شیطان مى شود، همانطورى که گلّه اندک، نصیب گرگ مى شود.(8)

در نامه 47 نهج البلاغه مى خوانیم: براى همبستگى تلاش کنید به همدیگر بذل و بخشش کنید و از پشت کردن به هم و قطع رابطه با یکدیگر به پرهیزید.

در دین خدا از تلون و هر روز به یک رنک درآمدن پرهیز کنید زیرا وحدت و همبستگی در مسیر حق که مورد علاقه شما نیست از تفرقه در راه باطل که دوست مى دارید بهتر است.(9)

(1) شرح نهج البلاغة ابن ابى الحدید ج 20 ص 283، الشافی فی الإمامة ج 3 ص 110. رجوع شود به: الامامة والسیاسة، تحقیق الشیری ج 1 ص 68، تحقیق الزینی ج 1ص 49، بحار الأنوار ج 29 ص628.

(2) شرح نهج البلاغة لابن أبی الحدید ج 1 ص 307 ، الارشاد للمفید ج 1 ص 245.

(3) نهج البلاغه، خطبه 3.

(4) صحیح مسلم ج 5 ص 152، کتاب الجهاد باب 15 حکم الفئ حدیث 49، فتح الباری ج 6 ص 144 وکنز العمال ج 7 ص 241.

(5) نهج البلاغه: حکمت 215.

(6) نهج البلاغه: حکمت 183.

(7) نهج البلاغه صبحی صالح: حکمت 317.

(8) نهج البلاغة لصبحی الصالح: 184 رقم 127.

(9) نهج البلاغه، خطبه 176.

برگرفته از وهابیت، نوشته دکتر سید محمد حسینی قزوینی

ادامه دارد...
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: وهابیت ، تفرقه ، اتحاد ،
آخرین ویرایش: - -