تبلیغات

شروع می کنیم به امید اینکه بتوانیم ادامه دهیم - قدم به قدم با وهابیت (6)
هرچه از دستمان بر می آید انجام می دهیم

قدم به قدم با وهابیت (6)

یکشنبه 27 آذر 1390 10:18 ق.ظ

نویسنده : نسل سوم
ارسال شده در: بررسی فرقه های ضاله ،

راهى که رسول اکرم (ص) براى وحدت ترسیم نمود

اکنون که این همه به فکر تقریب میان مذاهب و وحدت میان مسلمانان هستیم، آیا بهتر نیست که به تحقیق و بررسى پیرامون مسأله رهبرى و جانشینى بعد از رسول گرامى(ص)به پردازیم؟ زیرا اختلافی ترین مسأله هم همین موضوع است، و قطعاً پیامبر گرامى هم مى دانست که بعد از رحلت آن حضرت بین امّت اختلاف واقع خواهد شد، بنا بر این...

راهى که رسول اکرم (ص) براى وحدت ترسیم نمود

اکنون که این همه به فکر تقریب میان مذاهب و وحدت میان مسلمانان هستیم، آیا بهتر نیست که به تحقیق و بررسى پیرامون مسأله رهبرى و جانشینى بعد از رسول گرامى(ص)به پردازیم؟ زیرا اختلافی ترین مسأله هم همین موضوع است، و قطعاً پیامبر گرامى هم مى دانست که بعد از رحلت آن حضرت بین امّت اختلاف واقع خواهد شد، بنا بر این آیا راه حلّى براى رفع اختلاف ارائه داده اند یا خیر؟

و یا اینکه آن حضرت ـ العیاذ باللّه ـ در این جهت کوتاهى نموده است با اینکه آن حضرت فرموده است: پس از من، امّت من بیش از هفتاد فرقه خواهد شد (1)

ولى با مراجعه به کتب فریقین (شیعه و سنّى) در مى یابیم که رسول گرامى(ص)براى رفع اختلاف و ایجاد وحدت، راه را نشان داده و تکلیف را نیز روشن نموده، و بهترین عامل وحدت را تمسّک به قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) معین فرموده است. سخن رسول خدا(ص)پیرامون عامل وحدت، در منابع روایى فریقین با سندهاى متعدّد و صحیح بلکه به صورت متواتر بیان شده است.

و مى توان گفت: بهترین عامل بلکه منحصرترین راه براى تقریب میان مذاهب و وحدت میان مسلمانان عمل به توصیه رسول اکرم(ص)در تمسّک به قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که ضامن هدایت و بیمه از هر گونه ضلالت و گمراهى است مى باشد:

من دو چیز گرانبها در میان شما به یادگار مى گذارم، اگر به آن چنگ زدید هیچگاه گمراه نخواهید شد، یکى از این دو بزرگتر و مهمتر از دیگرى است، کتاب خدا «قرآن» این ریسمان الهى که از آسمان تا زمین کشیده شده است، و عترت و خاندان من، این دو از هم دیگر جدا نخواهند شد تا کنار حوض بر من وارد شوند، پس بیندیشید که چگونه حق مرا در باره این دو اداء مى کنید.(2)

جالب اینجاست که برخى از مفسران بزرگ اهل سنّت مانند فخر رازى این حدیث را در ذیل آیه (وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا)(3) (و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید، و پراکنده نشوید) آورده اند(4).

(1) المستدرک على الصحیحین: 3/547 والمحلّى: 1/62.

(2) صحیح الترمذی: 5/329، ح 3876، ط. دار الفکر، الدرّ المنثور للسیوطی: 6/7، و 306، الصواعق المحرقة: 147 و 226، ط. المحمّدیة، أسد الغابة: 2/12، تفسیر ابن کثیر: 4/113.

(3) آل عمران: 103.

(4) تفسیر الکبیر (مفاتیح الغیب) : 7/173.

برگرفته از وهابیت، نوشته دکتر سید محمد حسینی قزوینی

ادامه دارد...دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: وهابیت ، تفرقه ، اتحاد ،
آخرین ویرایش: - -